Holdasporc (meniscus) sérülések

Tartalom

A térdizületben található holdasporcok (meniscusok) a combcsont és a sípcsont között helyezkednek el. A combcsont és a sípcsont érintkező felszínei nem teljesen passzolnak egymáshoz. Ezeknek a rostosporcból felépülő képleteknek a feladata, hogy a fennmaradó tereket kitöltve egyenletes terheléseloszlást biztosítsanak a csontokon, illetve a térdizület stabilizálásában is részt vegyenek.

A térd csontos és szalagos felépítésének ábrája (elülső nézet)
A sípcsont térdizületi felszíne (felülnézetből),
a holdasporcok elhelyezkedésével

A holdasporcokon szakadások alakulhatnak ki. A szakadások vagy egy rossz – általában csavaró-hajlító jellegű mozdulat – hatására hirtelen jönnek létre, vagy a sorozatos kisebb ütések, vongálódások hatására, hosszabb idő (évek) után úgynevezett degeneratív elváltozások és következményes sérülések alakulnak ki. A szakadások különböző helyeken és irányokban alakulhatnak ki.

A sípcsont térdizületi felszíne (felülnézetből),
a holdasporcokon szakadással

Tünetek:

  • terhelésre jelentkező fájdalmak, melyek főként a combcsont és sípcsont között érezhetőek
  • csavaró jellegű térdmozgáskor fokozódó fájdalom
  • időnként kattanás az izületben
  • izületi elakadás, amikor hajlított helyzetben a térd elakad és a beteg nem tudja nyújtani
  • izületi duzzanat kialakulása

Diagnosztika:

Az előzmények részletes kikérdezése elengedhetetlen, ahol tájékozódunk a fájdalom jellegéről, időtartamáról, intezitásáról, mely mozgások provokálják.

Fizikális vizsgálat:

  • a beteget megkérjük vegye le a nadrágját
  • az izomtömeg felmérése
  • fájdalmas pontok kitapintása
  • a mozgástartomány vizsgálata
  • speciális, a szalagok stabilitására és az izmok működésére, a holdasporcok érintettségére vonatkozó tesztek elvégzése

Képalkotó vizsgálatok:

  • Röntgen felvétel minden esetben szükséges, általában 3 irányú felvételt készítünk a térdről.
  • MRI vizsgálat azokban az esetekben szükséges, ahol felmerül a holdasporcsérülés lehetősége, a sérülés helyének, jellegének meghatározása, a holdasporc állományának megítélése céljából, illetve esetleges egyéb sérülések, pl.: keresztszalag sérülés tisztázására

Nem műtéti kezelés:

Elsősorban inkább a degeneratív alapon létrejött szakadások esetében lehetséges, ahol a szakadások az „elhasználódásból” és nem egy sérülés miatti friss szakadásból származnak.

  • Fiziotherápiás kezelések alkalmazása
  • Gyógyszeres kezelés (nem-szteroid gyulladáscsökkentők, egyéb fájdalomcsillapítók)
  • Gyógytorna felírása
  • Az izületbe adott megfelelő kenést, csúszást biztosító injekciók

Műtéti ellátás:

A műtétet arthroscoposan végezzük, mely során a térdizület elülső felszínén 2 db, egyenként kb. fél-egy centiméteres metszést ejtünk. A műtét jellegét az határozza meg, hol észleltük a szakadást, annak mekkora a kiterjedése és milyen régen történt. A nagy kiterjedésű, nem régi (6 héten belüli) szakadások esetében a visszavarrásra törekszünk, mely arthroscopos technikával elvégezhető. Az idősült (6 héten túli), kisebb kiterjedésű elszakadt részeket speciálisan erre a célra kifejlesztett eszközökkel eltávolítjuk szintén arthroscopos úton.

Térdizületi arthroscopia ábrája
A sípcsont térdizületi felszíne (felülnézetből), a holdasporcokon látható szakadással
és a szakadt terület eltávolítása után

Rehabilitáció:

Amennyiben holdasporc visszavarrást végeztünk, a térdet rögzítjük 6 hétig. Ez idő alatt, csak a rögzítőn állítható meghatározott tartományban engedjük az ízületi mozgást. Az érintett végtagot ebben az esetben a beteg 6 hétig nem terhelheti, mankóznia kell. A rögzítő eltávolítását követően követően gyógytorna szükséges. Nehéz fizikai munkát 3 hónap, sporttevékenységet 4 hónap múlva végezhet.

Ha holdasporc visszavarrást nem végeztünk, csak a szakadt részek eltávolítása történt, akkor a beteg a műtétet követő napon már részterheléssel terhelheti a végtagját mankók segítségével. 1 hét után pedig a teljes terhelés megkezdhető. Ezt követően amennyiben szükségesnek látjuk, gyógytornát és esetleges fiziotherápiás kezelést indítunk. Könnyű fizikai munkát 2 hét, nehéz fizikai munkát, sporttevékenységet 4-6 hét után végezhet.

Szerző
Picture of Dr. Nyőgér Zoltán
Dr. Nyőgér Zoltán

A győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház, Traumatológiai-Ortopédiai és Kézsebészeti Szakmacsoport szakorvosa. Az oldal célja röviden összefoglalni az általam gyakrabban kezelt betegségek lényegét, terápiás lehetőségeit, az esetleges műtéti eljárásokat és a műtét utáni időszakot.