Vállövünk fő alkotóelemei a lapocka, a felkarcsont illetve a kulcscsont, valamint az ezekhez tartotozó szalagok és izmok. A vállizület működésében alapvető fontosságú az úgynevezett rotátor köpeny izomrendszere, melynek az a feladata, hogy a felkarcsont fejét a vállizületben tartva a mozgások során a felkarfejet ideális helyzetbe hozza. A rotátorköpenyt négy izom alkotja: subscapularis, supraspinatus, infraspinatus, teres minor.
Ez az izomköpeny egy meglehetősen szűk anatómiai térben mozog a hollócsőrnyúlvány és a vállcsúcs, valamint a köztük lévő szalagos ív alatt. A mozgások során a fekarfej, illetve az rotátorköpeny izmai beleütődhetnek ebbe a szalagos csontos ívbe. A sorozatos ütések eredményeként az izmokban, illetve az izmok körüli nyáktömlőkben gyulladások alakulhatnak ki.
Tünetek:
- válltáji fájdalmak
- a kar oldalirányú emelése során a fájdalmak erősödhetnek
- éjszaka a fájdalmak erősödnek, sokszor a betegek aludni sem tudnak emiatt
- fej felett végzett mozgások során is fájdalomerősödés
Diagnosztika:
Az előzmények részletes kikérdezése elengedhetetlen, ahol tájékozódunk a fájdalom jellegéről, időtartamáról, intenzitásáról és arról, hogy mely mozgások provokálják.
Fizikális vizsgálat:
- a beteget derékig le kell vetkőztetni
- az izomtömeg felmérése
- fájdalmas pontok kitapintása
- a mozgástartomány vizsgálata
- speciális, a szalagok stabilitására és az izmok működésére vonatkozó tesztek elvégzése
Képalkotó vizsgálatok:
- Röntgen felvétel minden esetben szükséges, általában 4 irányú felvételt készítünk a vállról.
- MRI vizsgálat azokban az esetekben szükséges, ahol felmerül esetlegesen a rotátorköpeny nagyobb fokú sérülése, vagy az alkalmazott konzervatív kezelés hatástalan és műtétet tervezünk.
Nem műtéti kezelés:
- Fiziotherápiás kezelések alkalmazása
- Gyógyszeres kezelés (nem-szteroid gyulladáscsökkentők, egyéb fájdalomcsillapítók)
- Gyógytorna felírása
- A gyulladt nyáktömlő injekciózása szteroid, vagy egyéb más, megfelelő kenést biztosító gyógyhatású készítményekkel
Műtéti kezelés:
A műtéti kezelés célja, hogy a rotátorköpeny mozgásának megfelelő teret biztosítson és ennek révén szüntesse meg az izomköpeny nekiütődését a korábban már említett csontos szalagos ívnek (vállcsúcs-hollócsőrnyúlvány és a köztük lévő szalag). Az eljárás során a vállcsúcs alsó csontos peremének eltávolítását, a szalag meglazítását és a gyulladt nyáktömlő eltávolítását végezzük, melynek következtében az izomköpeny mozgásához szükséges teret biztosítani tudjuk. A műtétet jelenleg elsősorban arthroscoposan végezzük.
Rehabilitáció:
Műtét után kartartó viselését tartjuk szükségesnek, mely csökkenti a műtét utáni fájdalmat. A fájdalom csökkenésével a mozgások is elkezdődnek. Maximum 10-14 napig javasolt a kartartó viselése. Varratszedés után (7-10 nap) kezdődik a gyógytorna, mely a mozgáspálya visszanyerését és az izmok erősítését jelenti. A kar alapvető használata 2-3 hét közt visszatér, de a fej feletti mozgások csak később lesznek panaszmentesek. A teljes felépüléshez (fájdalommentes mozgások) min. 2-4 hónapra van szükség, de ez elhúzódhat a talált elváltozások súlyosságától függően akár 6 hónapig is.
Gyógytorna nélkül nem remélhetünk teljes gyógyulást. A műtét jelentősen javít magában is, de torna nélkül megfelelő hosszútávú eredmények nem várhatóak.