A vállizület izületi vápája a felkarfejhez képest jelentősen kisebb, így ha csak a csontos kapcsolatot vesszük figyelembe, akkor a vállizület erősen instabil volna. A stabilitás fokozása érdekében az ízvápát egy rostosporcos gyűrű veszi körül, mely egyrészt növeli az érintkező felszíneket, másrészt fontos szalagok és részlegesen a bicepsz hosszú fejének ina ered róla, mely a stabilitást a vállizületben fokozza.
Ezen a rostos porcos gyűrűn különböző helyeken alakulhatnak ki szakadások, melyeknek a következményei is eltérőek. Kialakulhatnak szakadások a bicepsz izom eredési területén, melyeket SLAP laesióknak nevezünk.
Kialakulás:
Kialakulhatnak sorozatos kis erőbehatásra, vagy egyszeri extrém erőhatásra is.
Extrém erőbehatások:
- nyújtott karra esés
- direkt ütés a vállizületre
- hirtelen húzás, pl. nagy súly emelésekor
- gyors kar emelés fej fölé, pl. eséskor
Sorozatos erőbehatások:
- dobó atléták
- ütősportok
- súlyemelés
Tünetek:
Nagyon hasonlóak a tünetek az egyéb vállsérülésekhez.
- fájdalom leggyakrabban fej feletti mozgásokkor
- elakadás, kattanás, zökkenés, megcsúszás
- esetenként éjszakai fájdalom
- instabilitás érzés
- izületi mozgásbeszűkülés
Diagnosztika:
Az előzmények részletes kikérdezése elengedhetetlen, ahol tájékozódunk a fájdalom jellegéről, időtartamáról, intenzitásáról és arról, hogy mely mozgások provokálják.
Fizikális vizsgálat:
- a beteget derékig le kell vetkőztetni
- az izomtömeg felmérése
- fájdalmas pontok kitapintása
- a mozgástartomány vizsgálata
- speciális, a szalagok stabilitására és az izmok működésére vonatkozó tesztek elvégzése
Képalkotó vizsgálatok:
Röntgen: nem minden esetben szükséges, de egyéb okokat, anatómiai variánsokat fedhet fel és egyéb szindrómákra terelheti a gyanút. A szakadás maga nem látható rajta.
Ultrahang: gyakran használt módszer, hozzáértő kezekben nagy a találati aránya, sokszor kiválthatja a bonyolultabb, költségesebb MRI-t.
MRI: a jó felbontású készülékekkel kis sérülések is megállapíthatók. Gyakorlott értékelő szemre van szükség a jó diagnózishoz.
Nem műtéti kezelés:
- Fiziotherápiás kezlések alkalmazása
- Gyógyszeres kezelés (nem-szteroid gyulladáscsökkentők, egyéb fájdalomcsillapítók)
- Gyógytorna felírása
Műtéti kezelés:
A labrum szakadás legpontosabb diagnózisa arthroscopia során állítható fel. Ezt követően a műtét további menetéről a szakadt labrum területéről eredő bicepsz ín állapota alapján döntünk. Amennyiben a bicepsz ín állapota jó, szakadás és gyulladásos jelek nem észlelhetőek, akkor arthroscopos technikával ízületen belüli biceps ín rögzítést végzünk.
Amennyiben a bicepsz ín eredését is érinti a szakadás, illetve a bicepsz ínon gyulladásos jelek láthatók, akkor a biceps ín rögzítését ízületen kívül végezzük el nyitott műtét során, a felkaron ejtett kb. 3 cm-es műtéti területen keresztül.
Rehabilitació:
A kart kartartóban rögzítjük a műtét utáni időszakban (3-4 hét). Ekkor elsősorban a könyök aktív hajlítását gátoljuk. 4 hét után lassú, fokozatos, aktív mozgatás, majd izomerősítés következik a gyógytornász felügyeletével. 6 hét után lehet elkezdeni jó tónusú izmokkal a sportra jellemző mozgásokat.