A vállizület az emberi test legnagyobb mozgástartománnyal rendelkező izülete. A nagy mozgástartomány miatt az izület sérülékenysége is fokozott. Komplex rostosporcos gyűrű (labrum)-szalag-tok rendszer és persze izomrendszer felelős a megfelelő stabilitásért.
Nagy energiájú sérülések esetén mégis előfordulhat az izület ficama, amikor a felkarfej elhagyja a lapockán található izületi vápát.
Ennek iránya többféle lehet:
Az elülső vállficam az összes vállficam 95%-át alkotja.
A ficamot helyre kell tenni. Amint a ficam megszűnik a beteg fájdalmai is jelentősen csökkenek. Ezt követően a sérült vállat kartartóban kell rögzíteni életkortól függően 1-3 hétig.
A ficam következtében a rostosporcos gyűrűn különböző helyeken alakulhatnak ki szakadások, melyeknek a következményei is eltérőek. Elülső vállficam során a rostosporcos gyűrű elülső-alsó széle szakadhat le a csontról. Ezt a sérülést nevezzük Bankart sérülésnek.
Mivel a rostosporcos gyűrű (labrum) ezen részén tapadnak az elülső szalagok, melyek a váll elülső stabilitásáért felelősek, ezért ebben az esetben a váll előrefelé mutató irányban instabillá válhat.
Tünetek:
- bizonytalan jellegű válltáji fájdalmak
- időnként kattanás
- a beteg elmonáda szerint, olyan mintha a válla ki akarna ugrani a helyéről
- a kabátba bújás az érintett oldalon a betegben félelemérzetet kelt egy esetleges ficam miatt
Diagnosztika:
Az előzmények részletes kikérdezése elengedhetetlen, ahol tájékozódunk a fájdalom és instabilitás jellegéről, időtartamáról, intenzitásáról és arról, hogy mely mozgások provokálják. Fontos tudnunk a korábbi ficam időpontjáról, a helyretétel módjáról, a rögzítés jellegéről és időtartalmáról, valamint az utókezelésről.
Fizikális vizsgálat:
- a beteget derékig le kell vetkőztetni
- az izomtömeg felmérése
- fájdalmas pontok kitapintása
- a mozgástartomány vizsgálata
- speciális, a szalagok stabilitására és az izmok működésére vonatkozó tesztek elvégzése.
Képalkotók:
Röntgen vizsgálat minden esetben kötelező, általában 4 irányú felvételt készítünk az esetleges csontsérülések igazolására.
CT vizsgálat is szükségessé válhat, ha a röntgen felvételeken felmerül az izületi vápa esetleges törése.
MRI vizsgálat mindenképpen szükséges a rostosporcos gyűrű (labrum) és a rajta eredő szalagos képletek sérüléseinek, illetve az esetleges rotátorköpeny sérülések megállapítására.
Nem műtéti ellátás:
Vannak esetek, amikor egyértelmű ficam nem alakul ki, csak úgynevezett “félficamos” állapotok jönnek létre. Ilyenkor a felkarcsont feje csak elindul kifelé az izületi vápából, de nem hagyja azt el. Ezekben az esetekben a megfelelő gyógytorna eredményt hozhat.
Amennyiben a fizikális vizsgálat során egyértelműen igazolódik a szalagok sérülése, illetve a betegnek folyamatosan instabilitás érzése, esetleg visszatérő ficamai vannak, nem műtéti ellátás nem jön szóba.
Műtéti ellátás:
A csontos képletek pontos felmérését követően, illetve a beteg sport- és szabadidő tevékenységét számításba véve tudunk döntést hozni, hogy milyen típusú műtétet végezzünk.
Bankart műtét:
Arthroscopos úton végezzük az eljárást. A leszakadt rostosporcos gyűrűt (labrumot) a csontos peremhez horgonyokkal visszarögzítjük.
Bristow-Latarjet műtét:
Ezt az eljárást akkor alkalmazzuk, ha a sérült rostosporcos gyűrű (labrum) olyan mértékben tönkrement, hogy nem rögzíthető vissza a csontra, vagy ha a többszöri ficam során az izületi vápából egy jelentős méretű darab (kb. 20%) hiányzik. Ilyenkor a hollócsőrnyúlványt a rajta tapadó izmok egy részével leválasztjuk és azt helyezzük át a vápa elülső-alsó peremére.
Rehabilitáció:
A műtétet követő időszakban a műtét jellegétől függően 3-6 hétig rögzítő viselése szükséges, mely a kart beforgatott helyzetben rögzíti. Ebben az időszakban elsősorban ingatorna végzése történik. Ezt követően kezdődik a váll gyógytornáztatása, mely az első időszakban a gyógytornász által vezetett passzív mozgatást jelenti. A mozgástartomány visszanyerése után kezdődnek meg az aktív, izomerősítéssel is járó gyakorlatok. A beteg a teljes mozgásterjedelmet kb. 3 hónaposan éri el, ekkor már gyenge fizikai munkavégzésre alkalmas a váll. Nehéz fizikai munkavégzés megkezdése és esetlegesen a sportba való visszatérés (kontakt sportok) a műtét után 5-6 hónappal várható.