A térdkalács és a combcsont közötti ízület a térdízülethez tartozik, annak egy nagyon fontos része. A térdkalács a combcsont alsó-elülső felszínével kerül érintkezésbe, itt egy vájulatban mozog.

A combfeszítő izomzatunk az erőt a sípcsontunkra lényegileg egy csigaszerű képződményen keresztül viszi át, ahol a „csiga” szerepét a térdkalács tölti be, ezért erre a kicsi csontra rendkívül nagy erők hárulnak.

Ez a kis csont minden egyes hajlító és nyújtó mozgás során továbbítja az erőt a sípcsontra, miközben a combcsont már korábban említett vájulatában le-fel mozog. Bizonyos okokból kifolyólag ennek a harmonikus mozgásnak a menete megbomolhat, melynek eredményeként a térdkalács fokozottabban ráfeszülhet a combcsontra, ami az üvegporc felszínek nagyobb mértékű kopását, következményes fájdalmakat okozhat.

a térdkalácson kialakult porckárosodással
Tünetek:
- a térdízület elülső területén megjelenő fájdalmak
- guggolás és lépcsőzés során is az ízület elülső régiójában jelentkező fájdalmak
- hajlítás során erős térdkalács mögötti ropogás érzés
- hosszas ülés során, pl. autóvezetés, mozizás során is fokozódó fájdalmak az ízület elülső területén
- ízületi duzzanat
Diagnosztika:
Az előzmények részletes kikérdezése elengedhetetlen, ahol tájékozódunk a fájdalom jellegéről, időtartamáról, intenzitásáról és arról, hogy mely mozgások provokálják.
Fizikális vizsgálat:
- a beteget megkérjük vegye le a nadrágját
- az izomtömeg felmérése
- fájdalmas pontok kitapintása
- a mozgástartomány vizsgálata
- speciális, a szalagok stabilitására és az izmok működésére, a térdkalács porcfelszínének és mozgásának vizsgálatára vonatkozó tesztek elvégzése
Képalkotó vizsgálatok:
- Röntgen felvétel minden esetben szükséges, általában 3 irányú felvételt készítünk a térdről a térdkalács alakjának, illetve a combcsonti árokban történő elhelyezkedésének megítélésére.
- MRI vizsgálat azokban az esetekben szükséges, ahol felmerül esetlegesen más ízületi képletek, pl. holdasporc, vagy keresztszalag sérülés lehetősége.
Nem műtéti kezelés:
- Fiziotherápiás kezelések alkalmazása
- Gyógyszeres kezelés (nem-szteroid gyulladáscsökkentők, porcépítő gyógyszerek)
- Gyógytorna felírása
- Az ízületbe adott megfelelő kenést, csúszást biztosító injekciók alkalmazása.
Műtéti beavatkozások:
Többféle műtéti megoldás létezik. Vannak melyek elsősorban a térdkalács körüli lágyrészviszonyok, ízületi tokrendszer megváltoztatásán keresztül igyekeznek gyógyulást elérni, illetve vannak olyan műtéti eljárások is, ahol a térdkalács ín csontos tapadásának áthelyezésével érünk el javulást. A műtétek kiválasztásában gondosan elemezni kell a térdkalács combcsonti árokhoz viszonyított helyzetét, illetve a környező izmok húzásirányát.
1. Térdkalács felszabadítás, külső tok lazítása
Az eljárást az esetek többségében arthroscopos módszerrel végezzük, amikor az ízület elülső területén 2 db, egyenként kb. 1 centiméteres nyíláson keresztül jutunk be az ízületbe és lazítjuk meg a térdkalács melletti külső tokot.


a külső tok meglazítása előtti és utáni állapotban
2. Térdkalács-ín csontos tapadási területének áthelyezése
Az eljárás során a térdkalács-ín csontos tapadási területét a sípcsont belső oldala felé kell eltolni és az így elért helyzetet csavarokkal rögzíteni.

a térdkalács-ín tapadási területének áthelyezésével
Rehabilitáció:
Amennyiben lágyrészműtétet végzünk, úgy külső rögzítést nem alkalmazunk, a műtétet követő napon a beteg teljes testsúllyal terhelheti az operált végtagját. A térdízület tornáztatása is már ekkor megkezdődik. Varratot 7-10 nap után szedünk. Könnyű fizikai munkát kb. 2-3 hét után, nehéz fizikai munkát kb. 5-6 hét után végezhet.
Ha a csontos tapadási régió áthelyezését végezzük, akkor a műtét után a térdízületet rögzítenünk kell egy állítható fokozatokkal rendelkező ízületi rögzítőben. Varratot 10-14 nap múlva szedünk. A térdet nyújtott helyzetben rögzítjük 3 hétre, majd ezt követően történik meg az ízület mozgatásának megkezdése, mely továbbra is a rögzítő fenntartása mellett zajlik. A rögzítőt a műtét után 6 héttel távolítjuk el. Könnyű fizikai munkát kb. 6 hét múlva, nehéz fizikai munkát 10-12 hét múlva végezhet a beteg.