Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a térdízületben fokozott kopás alakul ki, mely a térdízületnek nem mindegyik területére terjed ki, hanem csak egyes részeire. Ennek eredményeként az ízület porcfelszíne elkopik, vagy tönkremegy és ez erős fájdalmakat okoz, illetve az ízület mozgásai is jelentősen korlátozódnak. Ezekben az esetekben nem szükséges a térdízület ízületi felszínének teljes cseréje, hanem csak az elkopott területeké.

Tünetek:
- erős térdtáji fájdalmak, melyek a lábszár, esetenként a csípő irányába sugározhatnak
- a fájdalmak általában a reggeli órákban rosszabbak, majd miután az izület „bejáratódott” utána enyhülhetnek, minél súlyosabb a kopás, annál kisebb mértékű az enyhülés
- a térd mozgásai korlátozódnak, sok esetben a betegek nem tudják kinyújtani, vagy behajlítani teljesen a térdízületüket
- időnként tengelyeltérés is észrevehető az alsó végtagon, a betegeknél „X” vagy „O” láb tartást észlelünk.
Diagnosztika:
Az előzmények részletes kikérdezése elengedhetetlen, ahol tájékozódunk a fájdalom jellegéről, időtartamáról, intenzitásáról és arról, hogy mely mozgások provokálják.
Fizikális vizsgálat:
- a beteget megkérjük, vegye le a nadrágját
- az izomtömeg felmérése
- fájdalmas pontok kitapintása
- a mozgástartomány vizsgálata
- szalagrendszer felmérése
- a térdízület, a csípő és az ágyéki gerinc vizsgálata
Képalkotó vizsgálatok:
- Röntgen felvétel minden esetben szükséges. Sok esetben nemcsak a térd, hanem a csípő röntgen vizsgálata is szükséges, mivel a csípőben kialakuló kóros elváltozások tünetei is jelentkezhetnek a térd területén. Térdízület esetében álló helyzetű röntgen felvételt készítünk.
- MRI vizsgálat azokban az esetekben szükséges, ahol az erős térdtáji fájdalmak hátterében röntgen vizsgálattal nem tudtunk kóros eltérést kimutatni.
Nem műtéti kezelés:
- Fiziotherápiás kezelések alkalmazása
- Gyógyszeres kezelés (nem-szteroid gyulladáscsökkentők, porcépítő gyógyszerek)
- Gyógytorna felírása
- Az ízületbe adott megfelelő kenést, csúszást biztosító injekciók alkalmazása ultrahang, vagy röntgen képerősítő használata mellett a pontos célzás érdekében.
Műtéti kezelés:
A műtéti eljárás során, a térdízület elülső felszínének külső, vagy belső oldalán 5-7 cm-es metszést ejtünk. Kisebbet mint teljes térdprotézis esetén. Ezt követően az ízület felnyitása után a combcsont és a sípcsont térdízület felöli végét meghatározott formákra alakítjuk. Ezekre a speciálisan kialakított felszínekre helyezzük fel a protézis komponenseit. Egy fémes komponenst a combcsonthoz és egy magas kopásállóságú műanyag komponenst a sípcsonthoz rögzítünk.


Rehabilitáció:
A műtét utáni napon a betegek már felkelhetnek, operált végtagjukat az esetek többségében teljes testsúllyal terhelhetik. A biztonságosabb mozgás érdekében az első pár hétben könyökmankó, vagy járókeret használatát javasoljuk.
Nagyon lényeges a műtét utáni időszakban a hatékony gyógytorna végzése. Annak érdekében, hogy a műtét közben kialakított mozgástartomány minél nagyobb százalékban megmaradjon. Varratot 10-14 nap múlva szedünk.